Dolar : Alış : 6.4346 / Satış : 6.4462
Euro : Alış : 7.0896 / Satış : 7.1024
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 435 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

20 YANVAR (OCAK) RUS VAHŞETİNİ UNUTMAYALIM

20 Ocak 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Azerbaycan Haberleri»20 YANVAR (OCAK) RUS VAHŞETİNİ UNUTMAYALIM
20 YANVAR (OCAK) RUS VAHŞETİNİ UNUTMAYALIM

BİR DEFA YÜKSELEN BAYRAK, BİR DAHA İNMEDİ…

20 Ocak 1990 günü Rus birlikleri tarafından katledilen Azerbaycanlı Türkler için dünyanın değişik yerlerinde anma programları düzenlendi.   Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesini  kırmak için Ermenileri bahane eden Rus tankları Azadlık Meydanı’nda yüzlerce Türk’ü ezerek öldürdüler.   Ancak bağımsızlık mücadelesinde kararlı olan Azerbaycan Türkleri bu vahşete aldırış etmeden küreklerle, kazmalarla Bakü’deki Azadlık Meydanı’nı doldurarak  “hürriyet” diye bağırdılar.  Öldüler ama Azerbaycan Bayrağı’nı gökyüzüne çekmeyi başardılar.

20 Yanvar olaylarını değerlendiren İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu:”  20 Ocak olayları Azerbaycan tarihine kara bir leke olarak yazıldığı gibi, bu gün aynı zamanda Azerbaycan Türklerinin Milli tarihine Kahramanlık olarak ta yazılmıştır. 20 Ocak ta Azerbaycan Türklerine uygulanan acımasız vahşet Azerbaycan’ın bağımsızlığını durduramamış bu bağımsızlık diğer Türk devletlerine ve halklara bağımsızlık yolunda örnek olmuştur.
Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez nidaları ile Bakü sokaklarına dökülen Azerbaycan Türkleri aslında beş dakika sonra şehit olacaklarını biliyorlardı bu milli cesaretlerini Rus tanklarının önünden çekilemeyerek bütün dünyaya haykırdılar ”BAĞIMSIZLIK BAĞIMSIZLIK BAĞIMSIZLIK” ve 70 yıllık esarete son verdiler.
Aslında Baltık ülkelerine bir gecede tanınan bağımsızlık, ne yazık ki Azerbaycan için bir kâbus olmuş, Glastnos adlı yapılanma, Azatlık Meydanında yüzlerce Türk’ün ölümü ile devam etmiştir.
O gün orada şehit olanlar soydaşlarımız bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ve milli ruhun tezahüründe öncü olmuştur.943868_1230464700302301_9035830307553289837_n
Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan’ı kaybetmemek için Ruslar Kızıl Ordu mensubu 62 bin askeri personeli Azerbaycan’a göndermiş, çıkan olaylarda canlı olan her şeye ateş açmış, büyük katliamlar töredilmiştir.  Bu durumu dünyanın duymaması için, Ruslar ilk önce Azerbaycan Televizyonunu hedef alınmış ve Azerbaycan’ın dünya ile irtibatı kesmeye çalışılmış, azadlıq meydanında 137 kişiyi tanklarla ezerek katletmişlerdir. Gözü dönmüş caniler yaralı taşıyan ambulansa bile ateş açacak kadar vahşileşmişlerdir.
Bu durumun tek sebebi Azerbaycan ve ahalisinde yaşayan Türk varlığına son vermekti. Çünkü Azerbaycan’ın bağımsızlığı Ruslar için hazmedilemez bir vakaydı ama başaramadılar ve dünya var oldukça da başaramayacaklar.
O gün orada şehit olan 137 Türk evladı bağımsız Azerbaycan Devletinin temelini atmış ve güçlenmesine vesile olmuşlardır.
Bu gün bu güçlü temel kuvvetlenerek devam etmektedir. Bu gün olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.
20 YANVARI HOCALI YI UNUTMAYACAĞIZ ve UNUTTURMAYACAĞIZ. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anar, saygılar sunarız,” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika