Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir29°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SERDAR ÜNSAL,”KARABAĞDAKİ SÖZDE SEÇİM KABUL EDİLEMEZ”

31 Mart 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Azerbaycan Haberleri»SERDAR ÜNSAL,”KARABAĞDAKİ SÖZDE SEÇİM KABUL EDİLEMEZ”
SERDAR ÜNSAL,”KARABAĞDAKİ SÖZDE SEÇİM KABUL EDİLEMEZ”

                 Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Serdar Ünsal ,Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde, yapılan sözde  cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerine tepki gösterdi.

                      Ünsal,yaptığı yazılı açıklamada Ermeniler yine hadlerini aşıyorlar .Yukarı Karabağ’da yapılan sözde seçimler, hukuka aykırıdır.Amaç hiçbir statüsü olmayan ve insanların çok az sayıda yaşadığı Yukarı Karabağ’da ,seçim yaparak buraya halkı çekmektir. Fakat bu sinsi oyun tutmayacaktır. Bu seçimi Ne Türkiye ne AB ne de bir başka ülke tanımayacaktır.Daha öncede yapılan seçim sözde kalmıştı.”dedi.

                 Ünsal,” Bütün dünya Kronavirüs belasıyla uğraşırken seçimleri oldu bittiye getirmek için sinsice plan yapan Ermenilerin bu hukuksuz sinsi planları kabul edilemezdir.  Yukarı Karabağ’da uluslararası hukuka aykırı mevcut durumun tek yanlı olarak meşrulaştırılması çabasıdır. Bu adım, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı ilkeleri dahil uluslararası hukukun açık ihlalidir.”şeklinde konuştu.

     Yapılan bu sözde seçimin hukukla bağdaşmadığını belirten Ünsal, şunları kaydetti:” Yukarı Karabağ’daki sözde seçimler, Azerbaycan’ın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlali anlamına geliyor. Bu durumda savaş kaçınılmaz hal alıyor. Diplomatik platform olan AGİT Minsk gurubu olaya acil olarak müdahale edip Ermenilerin bu rezaletine son vermeli Azerbaycan’ı haklı bularak sulh yolu ile işgal edilen toprakları geri vermelidir.Bu seçim, gayri meşrudur. Uluslararası hukuk bakımından herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu sözde Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını tanımıyoruz. Tanımayacağız da işgal altındaki Dağlık Karabağ’daki sözde seçimleri herkesi protesto etmeye başta  ABD ve AB olmak üzere bütün ülkeleri,Ermenistan’ı kınamaya davet ediyoruz.Ermeniler Karabağ’ın kendilerine ait olduğunu iddia ediyor bu iddia yalandan ibarettir. Bu bölgede birçok Azerbaycan’a bağlı  şehri bulunuyor. Azerbaycan’ın medeniyet beşiği olarak görülen Şuşa şehri Karabağ sınırları içinde kalıyor. İşgal altındaki topraklarda yapay bir hayat olduğu için Ermeni yönetimi, burada etkinlikler düzenleyerek yeni insanlar çekmeye çalışıyor. Fakat başarılı olamayacaktır. Er geç İşgal edilen toprakları geri alacağız. Karabağ  Türk Milletinin olacaktır.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika