Dolar : Alış : 8.1433 / Satış : 8.1580
Euro : Alış : 9.7816 / Satış : 9.7992
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir29°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ATATÜRK ve TÜRK KADINLARI

08 Ekim 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»ATATÜRK ve TÜRK KADINLARI
ATATÜRK ve TÜRK KADINLARI

8 Ekim 1934′de kabul edilen ve 5 Aralık 1934′de yürürlüğe giren yasa ile kadın erkek eşitliği alanında bütün haklar, “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” nın tanınmasıyla verilmiştir.

Osmanlı Devleti’ne baktığımızda , özellikle kentlerde, haremli kadınların kendi aralarında ve yalnızca ailelerindeki erkeklerle temas halinde yaşadıklarını ve kadının temel toplumsal işlevinin çocuk doğurmak, yetiştirmek, erkeklere hizmet olarak belirlendiğini görüyoruz. Kadınlarımız adeta köle durumunda idiler.

Ancak 1.Dünya Savaşı’nda askerlerimiz çeşitli cephelerde, imkansızlıklar içinde savaşırken, O soylu Anadolu kadını yürüdü yalınayak ve Kurtuluş Savaşında Türk kadınını benzersiz bir yüceliğe yükseltti. Erzurumlu Nene Hatun, Kara Fatma, Cumhuriyet tarihinin ilk İstiklal Madalyası’nı kazanan çocuğumuz Nezahat Onbaşı, kılavuz Hatice, Erkek Halime ve diğerleri… Milli Mücadele’de Mehmetçiklerin yanında Elifler, Fatmalar, Ayşeler diye anılmaya başladı.

Atatürk Türk kadınına beslediği saygı ve sevgiyi, savaşın bitiminde Bursa’da öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında ‘Dünya’da hiç bir kadın vatanının kurtarılmasında Türk kadınlarından daha çok görev yaptığını söyleyemez.’ diyerek açıkça belirtmiştir. 1926’da Atatürk’ün girişimleri ile TBMM’de kabul edilen ‘Medeni Kanun ‘ile Türk kadını şeriat zincirinden kurtarılmıştır.
8 Ekim 1934′de kabul edilen ve 5 Aralık 1934′de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın erkek eşitliği alanında bütün haklar, “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” nın tanınmasıyla verilmiştir. 1935 Seçimlerinde 18 kadın vekil TBMM’ne girmiş, son derece etkin çalışmalar yapmışlardır.

Değerli Dostlar, Sevgili Kadınlar!

Haklarını elde etmeye çalışan İngiliz kadınları seslerini duyurmak için, kendini İmparatorun atının önüne atıp feda ederken, bizler Türk kadınları, insanlık tarihi boyunca, tarihin hiç bir döneminde, hiç bir liderin kadın hakları konusunda ATATÜRK kadar önsezili ve öngörüşlü olmadığını çok iyi bilmeliyiz. Atamızın bize sağladığı bu haklara dünya kadınları İtalya’da 1948, Japonya’da 1950, İsviçre’de 1971 yılında kavuşmuşlardır.

Bugün Birleşmiş Milletler ve dünya aydınlarının yaygınlaştırmaya çalıştıkları kadın hakları Atatürk tarafından çok önceleri dile getirilmiş ve çoğunlukla uygulama alanına sokulmuşlardır. ‘EY KAHRAMAN TÜRK KADINI! SEN YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL, OMUZLAR ÜSTÜNDE YÜKSELMEYE LAYIKSIN’ diyerek yaptıklarının gerekçesini muhteşem bir ifade ile belirtmiştir.

Nuray Türk Günay

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika