Dolar : Alış : 16.6614 / Satış : 16.6914
Euro : Alış : 17.3701 / Satış : 17.4014
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 468 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞEYTANLAR ve STALKERLER

23 Ocak 2021 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Metin Yıldırım»ŞEYTANLAR ve STALKERLER
ŞEYTANLAR ve STALKERLER

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şeytanla ilgili çok sayıda ayet olduğu için şeytanı ve onun özelliklerini biliyoruz. Şeytanla baş etmenin zorluklarını da biliyoruz. Sadece iki ayete bakarsak, bir insanın şeytan karşısında zor durumda kalacağı açıkça anlaşılır.
<Fatır Suresi: (6) Şüphe yok ki şeytan sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman bilin. Çünkü o kendisine uyacaklara yakıcı ateşin mahkûmlarından olsunlar diye çağrıda bulunur.
Mü’minun Suresi, 97. ayet: Ve de ki: “Rabbim, şeytanın kışkırtmalarından sana sığınırım.”>
Şeytan zaten hep yanımızdadır. Bir de şeytanın temsilci olarak seçtiği kötü kalpli insanlar vardır. Bunlar kıskanç, aç gözlü, para için kardeşini, akrabasını, eşini, dostunu satabilecek karakterdeki insanlardır.
Ne yazık ki günlük hayatımızda bu seçilmiş şeytanlar etrafımızda dolaşıyor. Bunlar, “şeytanlığı” meslek olarak seçmiş kişilerdir. Ve şeytanlığı, kurnazlığın bir versiyonu olarak görüp, hem kendi yaptıklarını masum gösteriyor hem de diğer insanları şeytanın yoluna davet etmiş oluyorlar.
Yukarıdaki iki güzel ayette belirtildiği gibi bunların şerrinden Allah’a sığınırız. Bu şeytanlardan korkmuyoruz ama bunlardan uzak durmaya çalışıyoruz.
Ancak; “şeytan” bu, rahat durur mu hiç?
Sağından geçer, solundan geçer ve seni tahrik eder.
Yoluna çıkar, yalan söyler, iftira eder, seni kendisine uymaya davet eder.
Herkesi telefonla arar, mesaj atar, uydurma şeyler söyler…
Bu yaptıklarıyla da gurur duyar.
Çünkü şeytanın mesleği budur.
Şimdi bu şeytanlara bir de “STALK” hastalığı taşıyan manyaklar katıldı.
Nedir bu STALK?
İşin doğrusu ben de bu kelimeyi psikolog bir arkadaşımdan yeni öğrendim. Birçok anlamı olmakla beraber “Sinsice birini izlemek” anlamına geliyor. Açıkçası bunlar röntgencidir. Sosyal medya röntgencileri… Aşağılık kompleksi içinde olan, korkak, kıskanç ve öfkeli insanların, sosyal medyada, başkalarını gizlice izlemesinin İngilizce adıdır.
İşte bu manyaklara “STALKER” denir.
Stalkerler, ulaşmak isteyip ulaşamadıkları, kıskandıkları veya hayranlık duydukları kişilerin, sosyal medya hesaplarını gizlice izlerler. Onların ne yazdıklarına bakarak kendileri de bir şeyler yapmak isterler. Hatta, başkasını izleme dürtüsü öylesine ağır basar ki kızının, karısının sosyal medya hesabı ile merak ettiği kişileri takip edip, onların ne yaptıklarını öğrenmeye çalışırlar.
Valla işimiz zor… Bir insan kızının sosyal medya hesabından başkalarını röntgenliyorsa ne yapabiliriz? Ortalıkta bu kadar şeytan ve şeytanlık varken bir de bu “STALKER”lerle nasıl baş edeceğiz?
Kızının sosyal medya hesabı ile başkasını takip eden birinin ONURSUZLUĞU, hiç şüphesiz ki kendilerini bağlar. Ancak bu onursuz kişilerin toplumda travma yaratacak davranışlar sergilemesi hepimizi ilgilendiriyor. Bu kişiler, hasta olduklarını kabul edip, tedavi süreci başlatmadıkları takdirde, en büyük zararı kendilerine vereceklerdir.
Birisi, kızının sosyal medya hesabından bir arkadaşıma mesaj yazmıştı. Durumu bana anlatan arkadaşım gülüyordu.
“Neden gülüyorsun?” diye sorduğumda:
“Yahu bu adamın adını fırıldak olması nedeniyle, mahallemizdeki ‘Oynak Banu’ya benzeterek adını ‘Banu’ koymuştum, şimdi Oynak Banu’ya haksızlık ettiğimi anladım. Bunda her tür fırıldaklık var,” dedi.
Ben de, ismini değiştir, dedim.
“Ne olsun?”
“Kız Zeyni” nasıl?
Arkadaşım yüzüme bakarak güldü:
“Çuk oturdu,” dedi.
O günden sonra arkadaşımla konuştuğumuzda “Kız Zeyni nasıl?” diye şakalaşıyoruz.
Gerçek şu ki toplum ciddi travma geçiriyor. Başkasının ne yaptığını öğrenmek için kızının sosyal medya hesabını kullanmak veya kendisini sosyal medyada engelleyen birine kızının adıyla mesaj yazmak HASTALIKLI bir RUH HALİDİR.
Ne diyelim?
Şeytan ıslah olmayacağına göre, “Allah ıslah etsin,” diyemiyoruz.
Ancak;
Lanet şeytana,
Lanet şeytanın temsilcilerine,
Lanet “stalker”lere diyebiliriz.
Bunların şerrinden Allah’a sığınıyoruz. 23.01.2021
Metin Yıldırım
Sosyal Bilimci/Yazar

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika