Dolar : Alış : 8.0567 / Satış : 8.0712
Euro : Alış : 9.6470 / Satış : 9.6644
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir22°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“AZERİ” SÖZÜ AZERBAYCAN TÜRKLERİNE HAKARETTİR

06 Ekim 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“AZERİ” SÖZÜ AZERBAYCAN TÜRKLERİNE HAKARETTİR
“AZERİ” SÖZÜ AZERBAYCAN TÜRKLERİNE HAKARETTİR

Azerbaycan Türkleri kendilerine “Azeri” diye hitap edenleri kırmamak için sessiz kalmakla beraber, ilk fırsatta muhataplarına kendilerinin “TÜRK” olduklarını, “Azeri” sözcüğünün  Ruslar tarafından kendilerine ve diğer Türk boylarına zaman içerisinde kabul ettirildiğini anlatırlar. “Ölüm Ötesine Kaçış” adlı roman yazarı ve Türk Cumhuriyetleri sosyo-ekonomik yapısı ve endüstri ilişkileri konusunda master yapan Metin Yıldırım konu ile ilgili olarak Rusları suçladı.

Rusların bölgeye hakim olmak için Türkler arasındaki şive farklılıklarını ön plana çıkardığını belirterek: ” Ruslar çok sinsice hareket ederek Türkler arasındaki küçük farklılıkları özellikle büyütmüşlerdir.  Bu konuda NİKOLAY İVANOVİÇ İLMİNSKİ adlı bir misyoner, Türk Lehçeleri  üzerine geniş araştırmalar yaparak bu lehçeleri ayrı bir dil haline getirmeye çalışmıştır.

Türk Cumhuriyetleri’nde kullanılan Kril alfabeleri de farklı harflerden oluşturulmuştur.  Böylece Türkler kendi aralarında yazı dili ile anlaşamayınca ortak dil olarak Rusça’yı kullanmak zorunda kalmışlardır. Çar döneminden başlayan bu akım, komünist  dönemde de devam ettirilmiştir.  Türklerin dili ile oynanarak birlik ve beraberlikleri kısmen de olsa bozulmuştur. Ruslar, Türkler arasındaki mezhep farklılıklarını da kullanmışlardır. Aynı sokağın içerisine “Ali” ve “Ömer” okulları açarak Şii ve Sünni Türkler arasındaki  sürtüşmeleri  körüklemişlerdir. Ancak sonuç olarak Türkler aynı boyun değişik kolları olduklarını hiç bir zaman unutmadılar.

‘Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer bir boydur,
Karakalpak, Kırgız, Kazak bunlar bir soydur.’

sözü bu düşünceyi en iyi anlatan sözdür.  Bu nedenle bizler ne kadar Türk isek, diğer coğrafyada yaşayan Türkler de o kadar, hatta daha fazla TÜRK’tür.  çünkü  oradakiler Türk oldukları için baskıya, soykırıma, ambargoya daha fazla maruz kalmışlardır.

“Turan” fikri halen Türkistan’da çok canlı bir objedir. “Turan Ordusu” yine oralarda kuruluyor.  Dolayısı ile Azerbaycanlı kardeşlerimizin adı TÜRK’tür.  Azerbaycan o coğrafyanın adı olup, farklı bir milletin adı gibi sunulması olsa olsa ihanet içinde olanların yapacağı bir iştir,”  dedi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika