Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 465 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

01 Mayıs 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?
TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Kırk asırlık Türk yurdu Anadolu’da son yıllarda hemen her şehirde yaşayan, çalışan Sami kökenli Suriyelileri, özellikle İstanbul başta olmak üzere Ermenileri ve başka milletlerin mensuplarını yoğun olarak görmekteyiz.
Bu savaştan kaçan mazlumların sığınmacı oldukları bir döneme benzememektedir.

Sayıları milyonlarca ve vatandaşlık hakkı da verildiğine göre bir istilaya dönüşmedi mi?!

Amaç Türk nüfusun asimilesi ve Anadolunun Türksüzleştirilmesi projesine hizmet mi?!..

BÜYÜK TÜRK MİLLETİ NE ZAMAN UYANACAKSIN?!

Tarih M.Ö. 3500-2100 . Bu yıllar arasında Mezopotamya’da yazıyı, parayı insanlık tarihine kazandıran, yasalar yazan, ilk vergi sistemini, ilk kentleri, ilk düzenli orduyu kuran, tıp, astronomi, matematik, gerekse din, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda ilk öne çıkan ve bilinen toplum Sümerliler yaşamıştır. “Yaratılış” ve “Tufan”a ilk kez Sümerlilerde rastlanır.

Sümerlerin kökeni ile ilgili net bilgiler olmadığı iddia edilir. Antropolojik etnik ayrımlarda filolojik araştırmalar çok önemlidir.
1935 yılında basılmış ve Türk Dil Kurumu yayını…Türkçeden Osmanlıcaya Cep Klavuzu… Önsözünü İbrahim Necmi Dilmen şöyle yazmış:
“Hele Türk olduğuna şüphemiz kalmamış Sümerlerin dili hakkında iki-üç seneden beri alimler tarafından ortaya konulan ince araştırma eserleri göz önüne alınırsa, işaret ettiğimiz büyük hakikatin az zamanda güneş parlaklığıyla kendini göstereceğine şüphe edilemez.”

Atatürk döneminde Sümerlerin Türk olduğu biliniyordu. Sümerbank ve birçok kişinin adının ya da soyadının Sümer olması da bundandı…

Kazakistanlı büyük bilgin Olcas Süleymanofun “Az İ Ya” adlı çalışması çok ses getirdi. Çok tartışmalara yol açtı. Olcas Bey, Sümerce, Göktürkçe ve bugünkü Türkçeler arasında geçişleri ortaya koyan ilginç çalışmalar yaptı.

Azerbaycanda Prof. Dr. Aydın Memmedof, Sümerce ile Türkçe arasında 800 ortak söz buldu. Azerbaycanda bu konuda yapılmış çok çalışma var.

Türk Dil Kurumunun 1997 yılında yayınladığı küçük dev eserin yazarı Prof. Dr. Osman Nedim Tuna… 168 söz üzerinde yaptığı çalışma ile Sümercenin Türkçe ile ilgisini ortaya koydu. Kendisi sonradan bunları 600’e çıkardığını açıkladı.
Ata Adda
De! (söyle) Di
Tengri Dingir
Dök Dug
Es Eş
Men Men
Sağ Sag
….

Sümerler, her ne kadar dış tehditlere maruz kalmışsa da Sümerlerin sonunu hazırlayan süreç iç tehditlerle gelmiştir.

Zamanla toprakları Sami akınına uğradı.

Sami kökenli Sargon, evlat edinildiği itibarlı bir aile vasıtasıyla Kiş Kralı Urzababa’nın sarayında görevlendirilerek giderek daha yüksek mevkilere ulaştı. Kral Urzababa’nın giriştiği bir savaştan yenik olarak sarayına döndüğünde darbe yaparak Kiş Krallığını ele geçirdi. Bir Sümer Şehir Devletinin Krallığını ele geçirmesiyle birlikte, krallığa bağlı olan güçlerin yanında Arap Yarımadasından Mezopotamya ya göç eden Semitik kökenli Akadları himayesine alarak tüm Sümer Şehir Devletlerini kendisine itaate zorladı ve giriştiği mücadelelerle Sümerlerin toplumsal bütünlüğünü tamamen ortadan kaldırdı.

“Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmis ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle telafiye çalışmalıyız… Çünkü tarih, hadiseler ve müşahedeler insanlar ve milletler arasında, hep milliyetin hakim olduğunu göstermiştir.” Ebedi Başbuğ Atatürk

Yazar / Nuray Türk Günay

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika