Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 465 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KUTSAL DESTAN ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.

17 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»KUTSAL DESTAN ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.
KUTSAL DESTAN ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.

KUTSAL DESTAN ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini
gösteren hayret edilecek ve tebrike değer bir örnektir.
Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri´ni
kazandıran bu yüksek ruhtur.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

1492 ‘de Christopher Coulomb’un Amerika kıtasına ayak basmasıyla başlayan emperyalizm ve sömürgecilik,19.yy Sanayi Devrimi ile birlikte yeni pazarlar, hammadde ve toprakların arayışına girdi.

Avrupa’da Almanya-Fransa ve Rusya-Avusturya arasındaki ekonomik rekabet insanlığı 1.Dünya Savaşı olarak adlandırdığımız milyonlarca insanın ölümüne, sakat kalmasına neden olan vahşete sürükledi.

Bu dönemde Avrupa’daki topraklarını, saygınlığını, gücünü kaybetmiş Osmanlı Devleti’nin diğer ülkeler tarafından paylaşım planları hazırlanıyordu. Rusya boğazları ele geçirip sıcak denizlere inmeyi hedeflerken, İngiltere Süveyş Kanalı ve Hint Yolu’nun güvenliği için Filistin’i, Fransa Lübnan, Suriye ve Kilikya’yı, İtalyanlar Antalya’yı ele geçirmeyi düşünürken Almanlar doğuya doğru yayılma politikası güdüyordu.

1.Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 2 Ağustos 1914’te yapılan gizli bir anlaşma ile Alman-Türk ittifakı kesinleşti.

27 Eyül’de Amiral Souchon komutasındaki Yavuz’un Sivastapol Baskını ile Osmanlı Devleti sıcak savaşa girmiş oldu.

İtilaf Devletleri arasında özellikle Boğazlar üzerinde gizli çıkar çatışmaları vardı. Napolyon”İstanbul bir anahtardır. İstanbul’a egemen olan dünyaya hükmedecektir. Eğer Rusya Çanakkale Boğazı’nı ele geçirecek olursa Tulon, Napoli ve Korfu kapılarına dayanmış olacaktır.” diyerek boğazların önemini vurgulamıştır. İtilaf Devletleri, İngiltere ve Fransa, görünürde Rusya’ya yardım edebilmek aslında Ruslardan önce boğazları ele geçirmek amacıyla fazla direnemeyeceği düşünülen Osmanlı Devletine karşı 28 Ocak 1915’te savaş kararı aldı.

Kuşkusuz bu büyük bir yanılgıydı. İngilizler Çanakkale’deki Türk Savunması ve askerini sadece matematiksel olarak ölçmüş, onun yüksek manevi gücünü görmeyerek büyük bir hata yapmıştır. 18 Mart 1915’te 1.Dünya Savaşı’nın en modern donanması, kahraman Türk askerinin hayatını hiçe sayarak, fedakarca savaşması sonucunda geri çekilmiştir. Eğer bu savaş kazanılmasaydı, düşman donanması 1915’in Mart ayında, İstanbul’a girecek, Osmanlı İmparatorluğu’na son verecekti. Çanakkale Boğazı’nı denizden aşıp İstanbul’a giremeyen İtilaf Devletleri Kara Kuvvetleri 25 Nisan-6 Ağustos arasında Gelibolu Yarımadası’na çıkarılmıştır. Ancak Türk komutanların özellikle Mustafa Kemal’in üstün sevk ve idaresi sonucunda savaş, siper savaşına dönüşmüş, tarihin kaydettiği en kanlı ve en büyük savunma savaşı verilmiştir.

Bağımsızlığımızı savunmak ve vatan toprakları için yapılan savaşlar kutsaldır, kutsal destan savaşlardır. Bu destan’da, cephanleğin infilak etmesiyle gözlerinden olan Memiş’in, komutanının :”Vah evladım vah! Gözlerinden mi oldun?” demesine “Üzülme paşam, üzülme! Bu gözler göreceğini gördükten sonra bu hale geldi”cevabı vardır. Bu destanda Rumeli Mecidiye tabyasında yirmi dakikalık baygınlıktan sonra 276 kilogramlık üç mermiyi peyderpey atıp İngilizlerin Oşin Zırhlısına boğazı dar eden “Koca Seyyit” vardır. Bu destanda, cephanesi bitmiş geri çekilen askerlere “Düşmandan kaçılmaz! Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Anafartalar, Conkbayırı muharebelerinin kahramanı “Mustafa Kemal” vardır. Bu destanda Atatürk’ün Nutuk’ta anlattığı gibi “Siperler arasındaki mesafe sekiz metre,yani ölüm muhakkak…Birinci siperdekiler hiç biri kurtulmamacasına kamilen düşüyor İkinciler onların yerine geçiyor…Fakat, ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz?…Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok…Okumak bilenlerin elinde Kur’an-ı Kerim cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyanler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Emin olunuz ki, Çanakkale Savaşlarını kazanan bu yüksek ruhtur.”vardır.

Bugün, Çanakkale Zaferlerini bir takım hurafelere bağlamaya çalışan bazı çevreler iyi bilmeliler ki, o toprakları kanlarıyla sulayan 250.000 Memetçiğimize, toprağa yanyana sıralanmış evlat, baba, dedelerimize hakaret etmektedirler.

Çanakkale Savaşı yenilmez sayılan devletlerin mağlubiyetidir.W.Churchill hatıralarında”Bir Miralay’ın (Mustafa Kemal)karşımıza çıkışı bütün talihimizi değiştirdi”demiştir.

Çanakkale Zaferi’nin en önemli sonuçlarından biri T.C.Devleti’nin kurucusu ve Türk Milleti’nin atası MUSTAFA KEMAL’in milli liderliğini ortaya çıkarmasıdır.Ayrıca müttefiklerin yardımlarına kavuşamayan Çarlık Rusyası’nda Ekim 1917’de Bolşevik İhtilali gerçekleşmiştir ki bu durum İstiklal Savaşımız’da etkili olmuştur.

Değerli dostlar,bugün,ülkemizin nasıl kazanıldığını unutarak karış karış değerlerimizi satanlara,halkımızın vicdani inançlarını kendi çıkarları için kullanlara,iç ve dış düşmanlara,milli beraberliğimize engel olmak isteyenlerin beyinlerine kazımalıyız “Bu topraklar bizimdir,Mustafa Kemal’in ilke ve devrimlerinin ateşiyle yanar yüreklerimiz.”

Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtme de yer
O ne müthiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer…
Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,
Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak…
Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler…
Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!

Dünyanın en uzak geleceğinde, bilimin aydınlığında var olmasını istediğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’miz için yürüyelim elele, direnelim ve hep birlikte haykıralım :
“Ne Mutlu Türküm Diyene!”

Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

Nuray Türk Günay

Şiir:Mehmet Akif Ersoy

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika