Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 465 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KAHRAMAN TÜRK KADINI

04 Aralık 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»KAHRAMAN TÜRK KADINI
KAHRAMAN TÜRK KADINI

Kadınlarını geri bırakan toplum geride kalmaya mahkumdur. ATATÜRK

Osmanlı Devleti’ne baktığımızda , özellikle kentlerde, haremli kadınların kendi aralarında ve yalnızca ailelerindeki erkeklerle temas halinde yaşadıklarını ve kadının temel toplumsal işlevinin çocuk doğurmak, yetiştirmek, erkeklere hizmet olarak belirlendiğini görüyoruz. Kadınlarımız adeta köle durumunda idiler.

Ancak 1.Dünya Savaşı’nın sonunda işgal kuvvetlerinin Anadolu’ya girmesi, şehirleri, kasabaları, köyleri kana bulayarak ilerlemesi üzerine askerlerimiz çeşitli cephelerde, imkansızlıklar içinde savaşırken, O soylu Anadolu kadını yürüdü yalınayak. Elinde baltası, tırmığı, tüfeği ile savaşa koşmuş, Kuvva-i Milliye’ye maddi kaynaklar yaratmış, cephedeki erkeklerine cephane, yiyecek taşımış, yaralı askerlerine şifa olmuş, vatan savunmasının can damarı olarak görevini yerine getirmiş, Türk kadınını benzersiz bir yüceliğe yükseltmiştir.

…Kara Fatma Sivas’ta Mustafa Kemal’in karşısındadır. Mustafa Kemal’e “_Bütün millet vatanın kurtulmasını bekliyor, işte ben de kadın halimle geldim.İş göster,emret.”der.Samimi ve içten gelen sözler Mustafa Kemal’i duygulandırır.”_Peki ana,ne iş görebilirsin? Silah kullanır mısın, ata binebilir misin, harpten, ateşten korkmaz mısın?”. Kara Fatma’nın “_Ata binerim, silah da kullanırım, muharebe desen bana düğün gelir.”sözleri Mustafa Kemal’in içine işler.

Süngüler mi zafer kazanıyor
Ulus mu süngüye çelik oluyor
-bu nasıl iş, deme
Antep, Maraş, Aydın, Ödemiş
Gördes, İzmit, Afyon,
Dumlupınar Kocatepe olup yücelerden bakıyor
-Akdeniz’e doğru
Mustafa Kemal’in bacıları biliyor oğul
-ya kurtuluşa nikâh
ya acıya ah
Ve “Ana”dolu’m ki göğüs göğüse…

Erzurumlu Nene Hatun, Kara Fatma, Cumhuriyet tarihinin ilk İstiklal Madalyası’nı kazanan çocuğumuz Nezahat Onbaşı, kılavuz Hatice, Erkek Halime ve diğerleri… Milli Mücadele’de Mehmetçiklerin yanında Elifler, Fatmalar, Ayşeler diye anılmaya başladı.

Ebedi Başbuğ Atatürk Türk kadınına beslediği saygı ve sevgiyi, savaşın bitiminde Bursa’da öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında ‘Dünya’da hiç bir kadın vatanının kurtarılmasında Türk kadınlarından daha çok görev yaptığını söyleyemez.’ diyerek açıkça belirtmiştir. 1926’da Atatürk’ün girişimleri ile TBMM’de kabul edilen ‘Medeni Kanun ‘ile Türk kadını şeriat zincirinden kurtarılmıştır. 5 Aralık 1934’te yürürlüğe giren yasa ile ‘Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1935 Seçimlerinde 18 kadın vekil TBMM’ne girmiş, son derece etkin çalışmalar yapmışlardır.

Değerli Dostlar, Sevgili Kadınlar!

Haklarını elde etmeye çalışan İngiliz kadınları seslerini duyurmak için, kendini İmparatorun atının önüne atıp feda ederken, bizler Türk kadınları, insanlık tarihi boyunca, tarihin hiç bir döneminde, hiç bir liderin kadın hakları konusunda ATATÜRK kadar önsezili ve öngörüşlü olmadığını çok iyi bilmeliyiz. Atamızın bize sağladığı bu haklara dünya kadınları İtalya’da 1948, Japonya’da 1950, İsviçre’de 1971 yılında kavuşmuşlardır. Bugün Birleşmiş Milletler ve dünya aydınlarının yaygınlaştırmaya çalıştıkları kadın hakları Atatürk tarafından çok önceleri dile getirilmiş ve çoğunlukla uygulama alanına sokulmuşlardır. ‘EY KAHRAMAN TÜRK KADINI! SEN YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL, OMUZLAR ÜSTÜNDE YÜKSELMEYE LAYIKSIN’ diyerek yaptıklarının gerekçesini muhteşem bir ifade ile belirtmiştir.

Bugün T.C.Devletimizin ve Türk Milleti’nin varlığını borçlu olduğu başta Atatürk olmak üzere on binlerce adsız, kadın, erkek şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Nuray Türk Günay

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika