Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 465 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BİR MİLLETİN HAKİKİ KURTULUŞU

22 Kasım 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»BİR MİLLETİN HAKİKİ KURTULUŞU
BİR MİLLETİN HAKİKİ KURTULUŞU
BİR MİLLETİN HAKİKİ KURTULUŞU

Ebedi Başbuğ Atatürk, 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni açmış ve yeni Türk Devletini fiilen kurmuştur.

Yunan ordusu, Anadolu içerilerine doğru ilerlemektedir. 1921 yazında Eskişehir’i de ele geçirmiştir. Muntazam Türk ordusu kuruluş döneminde ve yeterli güçte değildir. Mustafa Kemal Paşa ordumuzu plânlı bir şekilde Sakarya Nehri gerisine çekmektedir.

Temmuz 1921. Tarih, yeni Türkiye’nin kaderinin tayin edileceği Sakarya Savaşına gebedir. Yunan ordusu Eskişehir’den çıkmış, doğuya doğru ilerlemektedir. Durumun çok kritik olduğunu herkes bilmektedir. Ankara’da sinirler gergindir. Kayseri’ye doğru göç başlamıştır.

23 Ağustos ve 13 Eylül 1921 Sakarya Savaşı, Atatürk’ü hayatta en fazla sarsan, bir ölüm kalım savaşıdır. Çok kuvvetli bir asker ve stratejist olarak kendisi bu olayı çok önceden bilmektedir.

İşte böyle, hassas ve kritik bir dönemde, ülke gayet normal şartlar içindeymişçesine, 15-21 Temmuz 1921 tarihlerinde Ankara’da “I. Maarif Kongresi”ni toplar. Bu kongre yapıldığı günlerin şartları bakımından değil, içeriği yönünden de en önemlisidir. Yurdun her tarafından gelen 250’den fazla erkek ve kadın öğretmeni bir araya getirmiştir. Kongreyi Mustafa Kemal cepheden gelerek açmış ve çok önemli bir açış konuşması yapmıştır. Ayrıca öğretmenlerin teker teker elini sıkmıştır. Cumhuriyet döneminin eğitimine esas olacak temel ilkeleri çizer. Mustafa Kemal Kongreden “Türkiye’nin milli maarifini kurmasını” ister ve “milli maarifi” şöyle açıklar:
“Şimdiye kadar takip olunan tahsil ve terbiye usullerinin milletimizin gerileme tarihinde en önemli bir etken olduğu kanaatindeyim.
Onun için bir milli terbiye programından bahsederken, eski devrin batıl inançlarından ve doğuştan sahip olduğumuz özelliklere hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden Doğudan ve Batıdan gelebilen tüm etkilerden tamamen uzak, milli ve tarihi özelliğimize uyumlu bir kültür anlıyorum” demiştir.
Bu konuşmasıyla öğretmenlerin gelecekteki kurtuluşlarımız olduğu vurgulanmıştır. Maarif Kongresi için, 18 Temmuz 1921 tarihli Hâkimiyet-i Milliye gazetesi şunları yazacaktır: “Cephelerde felah ve istiklal ordusu Yunanla mücadele ederken, Ankara da muallimler ordusu cehalete karşı müdafaa programı hazırlıyor. Harb ve Maarif cephelerinin ikisinde de faaliyetler var. Milli ordu vatandan düşmanı, muallimler ordusu da cehalet ve zulmeti kovacak, iki hizmetin aynı anda tecellisi ulvi bir tesadüftür…”

Geç kalmış olanlarda,evet, bilmelidir ki,
Gazi’nin ufuklardan uzanmış elidir ki
Toptan verilen şeyleri bir bir geri aldı;
Türk’ün koca tarihi bugün yoksa masaldı.

Sömürgeleştirilmiş İslam dünyasında sömürge olmamış, milli kimliğe sahip, laik, kadını özgür, okuma yazma oranı en yüksek, ordusu en güçlü tek ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti iken ,bugün hüküm süren karanlığa nasıl geldiğimiz sorusu hepimizin vicdanlarında cevaplanması gereken bir sorudur.
Her Türk artık görmelidir ki memleketimiz rehin, rehin memleketimizde gurbetteyiz. Ancak her şeye rağmen Cumhuriyet yolundan vazgeçmeyeceğiz.
Başbuğ Atatürk’ün izinde, gerektiği zaman, en büyük armağan olmak üzere Türk milletine canımızı vereceğiz.
Parolamız Ya İstiklal! Ya Ölüm!

Öğretmenler günümüz kutlu olsun.

Nuray Türk Günay

Şiir : Mithat Cemal Kuntay

 
 
 
 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika