Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir-4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 459 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKLERİN ORTAK ACISI: HOCALI

22 Şubat 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Azerbaycan Haberleri»TÜRKLERİN ORTAK ACISI: HOCALI
TÜRKLERİN ORTAK ACISI: HOCALI

Hocalı Soykırımı İstanbul Topkapı’da Anıldı
Asrın Soykırımı İBB Kültür A.Ş., Azerbaycan İstanbul Baş Konsolosluk ve İSTAD’ın (İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma Derneği) işbirliği ile düzenlenen “Hocalı Soykırımı” Paneli ve Fotoğraf sergisi ile İstanbul Türk Dünyası Evlerin’de anıldı.
İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’nun sunumu ile Panel Saygı duruşu ve Türkiye ve Azerbaycan İstiklal Marş’larının seslendirilmesi ile başladı. Hocalı Soykırımı’nı anlatan belgesel ile devam eden toplantıda katılımcılar duygulu anlar yaşadılar.
Katılımcıları selamlayarak konuşmacıları takdim eden Karakoyunlu” Bu gün burada toplanmamızın sebebi Hocalı yı unutmamak ve unutturmamaktır. Hocalı Soykırımının tarihin tozlu raflarına kalkmasına izin vermeyeceğiz inşallah kıssa zamanda Hocalı’ya Karabağ’a adalet gelir” dedi.
1Katılımcıları selamlayan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük Anma Gününde İştirakten dolayı her kese teşekkür etti. Dünya Türklerinin ortak günlerinin arasında Hocalı Soykırımı’nın tarihi bir yeri olduğunu vurguladı: ‘’Çeşitli isimleri olsa da dünyadaki bütün Türk Cumhuriyet ve topluluklarının tarihinde bir katliam: soykırımı illa vardır. Biz iyi günlerde olduğu gibi, kötü günde de biri birimize destek olmak ,acılarımızı paylaşmak, biri birilerimizi motive etmekle sorumluyuz .’Sevinçler paylaşıldıksa çoğalır’, ‘acılar paylaşıldıkça azalır’ derler .Bu anlamda 26 Şubat 1992 yılında ermeni zulmüne, ermni mezalimine muhatap olan Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde , özellikle Hocalı’da can veren, şehit olan soydaşlarımıza Allahtan rahmet, mağdurlara ise sabır diliyorum…
Azerbaycan İstanbul Başkonsolos Vekili Esmira Hüseyinova verdiği desteye göre İBB adına Nevzat Kütüy’e ve İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu’ya teşekkürlerini sundu. .Hocalı Soykırımı’nın İnsanlığa karşı yapılmış bir katliam olduğunu: Ermenilerce yapılmış bu toplu katliamın Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiş Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ndeki soykırım tanımına tam olarak uymakta olduğunu söyledi. .Hocalı Soykırımı teşkilatçısı şimdiki Ermenistan yöneticileri, Soykırımı yapanlar da Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Karabağda’ki Ermeni Terör Örgütleri ve Hankendi’ndeki Rus askeri birlikleri olduğunu öne sürdü.
Dünyanın bir çok ülkeleri Hocalı’da sivil halka yapılan Soykırımı Aktı’nı tanımış. Meksika ,Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyyeti, Peru, Houndras, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlementolar Birliği ve ABD’nin 20 eyaleti Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ‘’Hocalıya Adalet’ sesine ses vermiştir.
İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu konuşmasında şunları söyledi: ‘Her şey ortada ve dünya kamuoyunun bu vahşet karşısında gözü kör, kulağı sağır, vicdanı yok olmuştur. Hepimiz duygulu anlar yaşadık ve şehit olan soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz’ .
3Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek konuşmasından önce Ermenilerin yaptıkları çeşitli katliamlar ve Hocalı Soykırımının kanıtları ve fotoğraflarının yer aldığı kitapları toplantıya gelenlere sundu.
Tarihten bugüne Türklerin uğradığı soykırımları ve Ermeni vahşetini kapsamlı bir şekilde anlattı…
Panelin ardından Hocalı Soykırımı’ndan karelerin yer aldığı fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika