Dolar : Alış : 8.1011 / Satış : 8.1157
Euro : Alış : 9.7718 / Satış : 9.7894
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 467 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Saatler ne zaman geri alınacak bakanlık açıkladı

01 Ekim 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Saatler ne zaman geri alınacak bakanlık açıkladı
Saatler ne zaman geri alınacak bakanlık açıkladı

Saatler ne zaman geri alınacak sorusunun yanıtını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıkladı. 1 Kasım erken seçimi dolayısıyla saatler bu yıl 25 Ekim yerine 8 Kasım 2015 tarihinde geri alınacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yaz saati uygulamasının sona ereceği tarihde değişikliğe gitti. Kış saati uygulaması çerçevesinde saatlerin 25 Ekim 2015 tarihinde geri alınması gerekiyordu. Bakanlık 1 Kasım erken seçiminde karışıklık yaratacağı için saatlerin 1 saat geri alınması işlemini 8 Kasım 2015 tarihine bıraktı.

Seçim güvenliği için alınan kararla birlikte 1 Kasım seçimlerine ülke yaz saatiyle gidecek. Bakanlığın kararı Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI İLE BİR SAAT GERİ ALINACAK
Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart’ta 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim’de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu.

Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım’da sona erecek ve saatler 04.00’ten 03.00’e alınacak.

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?
Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir. Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika