Dolar : Alış : 7.9205 / Satış : 7.9348
Euro : Alış : 9.2986 / Satış : 9.3154
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 445 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

IĞDIRLI TUĞŞAD ULUSAL KANAL’DA

05 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Azerbaycan Haberleri»IĞDIRLI TUĞŞAD ULUSAL KANAL’DA
IĞDIRLI TUĞŞAD ULUSAL KANAL’DA

BU PROĞRAM KAÇMAZ, MUTLAKA İZLEYİNİZ!..

Türk Kültürünün önemli bir parçası olan”At Kültürü”  konusunda önemli çalışmalar yapan akademisyen Tuğşad Ata Türkmen  çalışmaları hakkında ULUSAL KANAL’da  bilgi verecek.   6 Mart 2016 günü saat 20:00 de yapılacak olan yayın, bu konudaki önemli bir boşluğu dolduracak.

Selçuklularda At ve Atçılık Kültürü konulu tez yazan  TÜRKMEN, halen tarih bölümünde doktora eğitimi yapmaktadtugsad1ır.

Güzel Iğdır’ın yetiştirdiği  genç akademisyen TÜRKMEN:  ” Türk Kültürüne katkıda bulunmak için çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmaları yaparken birçok kurum ve çalışanları bana yardım ettiler. Özellikle Doruk Medya Yönetim Kurulu Başkanı ve çekilen belgeselin yönetmeni Hüseyin Atam’a, kurguyu yapan Hüseyin Tugay’a ve kameraman Kasım Atam’a teşekkür ediyorum,” dedi.

Bu tür çekimlerin  ekip işi ve bilimsel çalışmalar ışığında yapılmasının önemli olduğunu belirten TÜRKMEN,  kendisine önderlik eden, Bilim Tarihi konusunda Türkiye’nin nadir bilim adamlarından Yard. Doç. Dr. Altan ARMUTAK’a teşekkür ederek:

” Yaptığınız çalışmaların destek görmesi çok önemlidir. Yukarıda ismini saydığım ve sayamadığım herkese teşekkür ederim. Ben 1979 Iğdır/Aralık doğumluyum. Halen İstanbul Üniversitesinde çalışmaktayım.  Yüksek Lisansımı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde yaptım. Selçuklularda At ve Atçılık Kültürü konulu tez yazdım.  Doktora eğitimime aynı üniversitenin Tarih Bölümünde devam etmekteyim.
tugsadın oglu   Bu belgeselde Kültürümüz açısında önemli olan Keçel Hemze (Keloğlan) ile Köroğlu arasında geçen KIRAT konusundan, Karabağ atlarından ve Kaçak Nebi ile Hz. Hüseyin’in atı Zülcenah’tan bahsettim.

Ailece atları çok seviyoruz. Zaman buldukça oğlum Araz Cem’le beraber at binmek en büyük zevkimiz.
Türk kültürüne katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana,” dedi.

Bağnaz din anlayışını reddeden TÜRKMEN:

“BENİM DİNİM ; Saltanatı,sermayeyi herşeyden önemli gören sapık Emevi’nin, Arapça yazılan her yazıyı kutsal bilip anadilinde “Tanrı” demeyi günah sayan dik sürüngenlerin, önce kabir azabından bahsedip sonrasında yanmaz kefen satanların ve onlara kanan zavallıların, Allahu Ekber diyerek Müslümanları boğazlayanların, zeytin gözlü bebekleri denizin ortasında boğanların, camilere girerek namaz kılanları bombayla havaya uçuranların, din diyerek cukkayı cebe indirenlerin, dini siyasete alet ederek kendi gibi düşünmeyenleri yok edenlerin DİNİ değil!
BENİM DİNİM ;
”Beni horgörme kardeşim
Sen altınsın ben tunç muyum?
Aynı vardan var olmuşuz
Sen gümüşsün ben sac mıyım” diyen
Aşık Veysel’in dinidir.
BENİM DİNİM ;
”Ben Hak ile oldum aşna
Gönlümde yoktur nesne
Pervaneyim ateşine
Od’una yanmağa geldim” diyen
Pir Sultan Abdal’ın dinidir.
BENİM DİNİM ;
”Biz tüccar değiliz alıp satmayız
Erkan gözetiriz yoldan sapmayız
Gönlümüz ganidir kibir tutmayız
Biz Muhammed Ali Diyenlerdeniz” diyen
Şah İsmail Hatayi’nin dinidir.
BENİM DİNİM ;
”Bir acayip derde düştüm herkes gider karına
Bugün buldum bugün yerim, Hak kerimdir yarına
Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem” diyen Nesimi’nin dinidir.
BENİM DİNİM ;
”Yunus sözü alimden
Zinhar olma zalimden
Korkadurun ölümden
Cümle doğan ölmüştür” diyen
Yunus Emre’nin dinidir.
BENİM DİNİM ;
”Zilletle yaşamaktansa, izzetle ölmeyi tercih ederim” diyen onurlu duruşun sahibi Hz.Hüseyin’in dinidir.
BENİM DİNİM ;
” Bir kişi Müslümansa dindaşınız, değilse türdeşinizdir. Ona asla saygısızlık etmeyiniz” diyen mazlumların imamı Hz Ali’nin dinidir.
BENİM DİNİM ;
Doğduğu toprak olan Mekke’yi bir çok cefa ile terk etmek zorunda kalıp daha sonraki yıllarda Mekkeyi fethettiğinde önünde korkudan titreyen birisine ”Niye korkarsın benden? Ben kral değilim. Kuru et yiyen kadının oğluyum” diyen gül kokulu Hz. Muhammed’in dinidir.
Kısacası benim dinim; hoşgörü, sevgi üzerine indirilmiş olan dindir, uydurulmuş olan değil!”  dedi.

Kendisine başarılar diliyoruz.

Aşağıdaki video  TUĞŞAD ATA TÜRKMEN’in, Türkmenistan At Bakanlığı’nın Akhalteke Bayramı için daveti üzerine hazırlanmıştır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika