Dolar : Alış : 32.6401 / Satış : 32.6989
Euro : Alış : 35.3604 / Satış : 35.4241
HAVA DURUMU
hava durumu

igdir

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 474 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Laçın Artık Özgür

28 Ağustos 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Azerbaycan Haberleri»Laçın Artık Özgür
Laçın Artık Özgür
Laçın’ın Azadlığı Türkiye’de Sevinçle Karşılandı.
30 yıldır Ermenistan işgalinde bulunan Azerbaycan’ın laçin şehri 25 Ağustos 2022’de azadlığa kavuştu. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD)Yönetim Kurulu üyeleri ile Dernek merkezinde bir araya geldi.
Basın açıklaması yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu “Laçin ve köyleri 15 Mayıs 1992’de Ermeni ordusu tarafından işgal edilmiş, sonraki yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan bu durumu ‘Savaş Suçu’ ve “Cenevre Sözleşmeleri’nin İhlali” olarak gördüğünü açıklamıştı.2. Karabağ Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra,10 Kasım 2020 de yapılan sulh anlaşması sonucu, haksız yere işgal altında tutulan laçin ve köyleri 25 Ağustos 2022 tarihinde azad olmuştur.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in ileri taarruzu ile 28 yıl işgal altında tutulan Azerbaycan’ın gadim topraklarının, işgalden azad edilmesi Türkiye’de olduğu gibi, bütün dünyada yankı uyandırmış Türk dünyasını sevince boğmuştur.
İSTAD Başkanı Karakoyunlu”Türkiye de yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev başta olmak üzere, Kahraman Azerbaycan Ordusu’nu ve Azerbaycan halkını tebrik ediyoruz.
Temennimiz budur ki; Azerbaycan’ın işgal altında buluna diğer topraklarının da bir an önce azad olması ve bölgeye barış ve istikrarın gelmesidir.
Bölgede kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması için acilen Zengezur Koridoru projesinin hayata geçirilmesi gerekiyor.
Bu vesileyle vatanın bağımsızlığı ve bekası uğruna şehit olan tüm soydaşlarımızı rahmetle ve şükranla anıyor, gazilerimizde acil şifalar diliyoruz” dedi.
Basın toplantısına Azerbaycan basınının yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika